Jak wybrać dobry odciąg trocin?

Odciąg trocin jest jednym z najpotrzebniejszych elementów wyposażenia zakładu stolarskiego. Bez względu na to czy Twoja pracownia jest bardzo dużym zakładem, który zatrudnia wielu pracowników czy też małą prywatną działalnością, w której tylko Ty pracujesz, musisz posiadać taki sprzęt. Praca stolarzy charakteryzuje się produkcją sporej ilości trocin, wiórów i pyłu każdego dnia. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że źle odpylone pomieszczenie może mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia oraz posiadanych przez nas sprzętów. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, dlaczego i na jaki odciąg do wiórów się zdecydować.

Dlaczego konieczne jest posiadanie odciągu do trocin?

Brak odciągu trocin w pracowni stolarskiej i nagromadzenie pyłów niosą za sobą ryzyko zaprószenia ognia. Nie jest to jednak jedyny argument, który przemawia za zakupem odciągu. Jeśli jesteś stolarzem, powinieneś wiedzieć, że nieodciągany pył może między innymi:

  • podnosić ryzyko pożaru

  • wywołać problemy zdrowotne

  • uszkodzić inne nasze maszyny

Odstawienie na dalszy plan odciągania pyłów lub całkowite zaniechanie tej czynności może nieść za sobą bardzo negatywne skutki. Pracownicy przebywający w otoczeniu wiórów, trocin czy pyłu narażeni są na infekcje dróg oddechowych, a nawet na trudności z oddychaniem. Pył wpływa również niekorzystnie na oczy. Stałe przebywanie w nieodpylanej pracowni stolarskiej może grozić wywołaniem zapalenia spojówek czy rogówki. Pochłaniacz pyłów jest istotny również dla żywotności naszych maszyn. Jeśli zaplecze robocze nie jest odpylane, możemy spodziewać się awarii innych sprzętów. Maszyny, które mają styczność z dużą ilością wiórów czy pyłu narażone są na zatkanie i uszkodzenie, co z kolei wiąże się z koniecznością zawiezienia jej do serwisu.

Na jaki odciąg trocin warto się zdecydować?

Jeśli już wiesz, jak ważne jest posiadanie w zakładzie stolarskim odciągu trocin, warto przeanalizować własne potrzeby. Urządzenia są sprzedawane w mocno różniących się od siebie parametrach. Aby wybrać taki sprzęt, który najbardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:

  • moc odpylacza

  • ilość dyszy

  • wielkość filtra

  • producenta

  • czy jest to wyciąg trocin przenośny

Parametry odciągów odpowiadają za ich wydajność. Im większa moc, im więcej dyszy oraz im większy filtr, tym urządzanie jest mocniejsze. Nie jest jednak prawdą, że mniejsza moc, czy mniejsza ilość dyszy sprawi, że urządzenie nie będzie spełniać swoich funkcji. Odciąg do wiórów, który cechuje się słabszymi parametrami, doskonale sprawdzi się w zakładzie o mniejszym metrażu. Jeśli Twoja pracownia jest małych lub średnich rozmiarów, warto zdecydować się właśnie na taki. Nie ma sensu inwestować w bardzo mocną maszynę, jeśli nie zamierzasz rozwijać lub poszerzać swojej działalności, ponieważ nie wykorzysta ona swojego potencjału. Jeśli jednak w najbliższym czasie chcesz powiększyć swój zakład, lepiej się zdecydować na mocniejszy sprzęt, ponieważ niższe parametry odciągu mogłaby nie podołać podczas pracy na większej pracowni. Bez względu na metraż naszej stolarni warto zastanowić się nad tym czy upatrzony przez nas sprzęt jest przenośny. Wyciąg trocin przenośny pozwala na lepsze manipulowanie nim oraz zabranie go w każde miejsc, w którym akurat jest najbardziej potrzebny.

Podczas wybierania odciągu zwróć także uwagę na to, aby pochodził on od zaufanego producenta. Sprzęty stolarskie takie jak pochłaniacz pyłów, mogą nam posłużyć przez bardzo długi okres. Warto zatem wybrać godną zaufania markę.

Jako sklep zajmujący się sprzedażą tego typu wyposażenia, wiemy, że wybór takich sprzętów jak odciąg trocin nie jest łatwy. Należy przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i czego od odciągu oczekujemy.