Jak wybrać dobry trak taśmowy do drewna?
Trak poziomy jest urządzeniem przeznaczonym do specjalistycznej obróbki drewna. Od lat korzystają z niego zakłady stolarskie oraz tartaki. Pomimo tego, że piła taśmowa tartaczna nie jest trudna w użytkowaniu, jest dedykowana profesjonalistom. Przy pomocy tego rodzaju sprzętu możemy przecinać niemal każdy rodzaj drewnianych przedmiotów. Trak taśmowy do drewna poradzi sobie z obróbką zarówno miękkiego jak i twardego czy suchego drewna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli traków o różniących się od siebie parametrach. Jak zatem wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym wymaganiom? Przeczytaj tekst, a dowiesz się, co powinno zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru traka.
Trak spalinowy czy elektryczny?
Traki do drewna występują w wielu różnych wariantach. Producenci, aby odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów, produkują między innymi trak przenośny, aby umożliwić pracę w terenie oraz umożliwią wybór takiego traka, który będzie dla nas najwygodniejszą opcją. Przez wzgląd na to, w jaki sposób jest zasilany trak, możemy wyróżnić:
-
elektryczny trak taśmowy
-
spalinowy trak taśmowy
Pierwsze rozwiązanie wymaga od nas zastosowania źródła elektryczności, aby sprzęt mógł zadziałać. Wiąże się to z tym, że niestety nie w każdym miejscu będziemy mogli użyć naszej maszyny. Minusem jest także to, że przez konieczność podłączenia traka do przedłużacza, staje się on mniej mobilny nawet na miejscu wykonywanej pracy. Drugie rozwiązanie wydaje się być bardziej przystępne dla osób, których praca wymaga konieczności pracowania w terenie, na którym nie mamy możliwości podłączenia do prądu. Trak spalinowy działa dzięki paliwu, którym zostaje uzupełniony. Ta opcja także ma swój minus, którym jest emisja do otoczenia zanieczyszczeń. Wybór właściwego modelu uzależniony jest zarówno od naszych potrzeb jak i posiadanych możliwości.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając tartak taśmowy przewoźny?
Podczas wyboru traka przewoźnego należy zwrócić uwagę na jego ciężar. Jeśli trak poziomy będzie często zabierany do wyjazdowego miejsca pracy, najlepiej, żeby nie ważył zbyt wiele. Równie ważna jest możliwość sprawnego i łatwego montażu, aby móc jak najszybciej rozpocząć pracę. Wybierając trak bez względu na to czy ma być w założeniu trakiem mobilnym, czy klasycznym, konieczne jest także zwrócenie uwagi na to, jakie wymiary i ciężar opracowywanych elementów możemy na nim umieścić. Jeśli wybierzemy zbyt niskie parametry, które nie będą zaspokajać potrzeb naszej firmy, trak stanie się bezużyteczny. Tak samo stanie się w momencie, gdy wybierzemy zbyt niską moc przerobową powierzchni tnących.
W co jeszcze warto się zaopatrzyć, kupując trak poziomy?
Wykorzystując trak taśmowy do drewna, musimy zwracać uwagę na to, aby nasz praca była nie tylko komfortowa, ale także bezpieczna. Oczywiste wydaje się unikanie kontaktu z powierzchnią tnącą, jednak czasami zapominamy o innych aspektach, które w znacznym stopniu podniosą poziom bezpieczeństwa wykonywanej przez nas pracy. Podczas kompletowania produktów, których będziemy używać nie należy zapomnieć o:
-
rękawicach ochronnych
-
goglach lub okularach ochronnych
-
słuchawkach wygłuszających
Słuchawki nie wydają się nam być koniecznym przedmiotem podczas pracy z trakiem. Nic bardziej mylnego. Osoby, które pracują przez całą zmianę swojej pracy przy użyciu traka, narażone są na głośne i nieprzyjemne dla ludzkiego ucha dźwięki. Warto stosować słuchawki, aby uniknąć problemów ze słuchem lub bólów głowy. Piła taśmowa tartaczna używana bez okularów ochronnych niesie za sobą ryzyko uszkodzenia gałki ocznej w momencie gdy odcięte wióry się do niej dostaną. Używanie ochronnych rękawic podnosi komfort pracy oraz ochrania nasze dłonie przed skaleczeniem lub wbiciem się do nich drzazgi.
Wybór traka taśmowego jest kwestią, która powinna być dostosowana do potrzeb naszej firmy. Podczas zakupu warto jednak zaufać rekomendowanym producentom, aby móc jak najdłużej cieszyć się nabytym sprzętem.