Piła taśmowa do drewna – jak wybrać najlepszy model?

Piła taśmówka stolarska to urządzenie służące do profesjonalnej obróbki drewnianych jak i drewnopochodnych przedmiotów. Chętnie korzystają z niej osoby pracujące w branży stolarskiej czy rzemieślniczej, a także majsterkowicze. Z racji swojej konstrukcji pilarka taśmowa do drewna pozwala na komfortową i wydajną pracę. Jest niezbędnym wyposażeniem każdej pracowni, w której głównym materiałem do obróbki jest drewno. Głównymi zaletami tego rodzaju pilarek są:

  • możliwość cięcia drewna o różnej twardości

  • duża precyzja cięcia

  • wybór prędkości cięcia

  • możliwość zmienienia kąta nachylenia stołu

  • możliwość podłączenia pochłaniacza pyłów

  • łatwość obsługi maszyny

Piła taśmowa do drewna to urządzenie o dosyć sporych wymiarach w porównaniu z różnego rodzaju drobnymi pilarkami ręcznymi. Nie wpływa to jednak na komfort jej łatwego przemieszczania. Funkcjonalność, precyzja oraz możliwość dostosowania prędkości czy pochylenia stołu sprawiają, że piły taśmowe są bardzo chętnie wykorzystywane jako podstawowe narzędzie w wielu profesjonalnych pracowniach.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając piłę taśmową do drewna?

Oferowane przez sklepy stacjonarne czy internetowe piły taśmowe różnią się od siebie parametrami. Aby wybrać taką, która zaspokoi wszystkie nasze potrzeby, warto zwrócić uwagę na:

  • moc silnika

  • koła pilarki

  • stół roboczy

  • obudowę piły

Aby piła taśmówka stolarska była wydajna, konieczny jest wybór odpowiednio mocnego silnika. Im wyższe parametry posiada silnik, tym możliwości naszej pracy są większe. Solidne silniki podwyższają także żywotność sprzętu. Koła pilarki są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji piły taśmowej. Podczas wyboru właściwego dla Ciebie modelu nie możesz pominąć tego aspektu. Koła powinny być wyważone, aby praca maszyny była nie tylko płynna, ale także w miarę możliwości cicha. Jest to niezwykle ważne dla osób, które na obsłudze piły taśmowej spędzają całe dnie. Kolejnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest blat roboczy. W najlepszych modelach stół posiada możliwość regulacji kąta nachylenia od 0° do 45°, aby jak najlepiej dopasować rodzaj cięcia. Stół stanowi nie tylko powierzchnię roboczą, ale także oparcie dla drewnianych elementów, które będziemy przycinać, dlatego powinien być wytrzymały i o dużych rozmiarach. Kolejną ważną rzeczą, która jest często pomijana przez większość klientów, jest to jaką obudowę posiada piła taśmowa do drewna. Obudowa musi radzić sobie z każdym naprężeniem narzędzia. Jeśli chcemy przez długi okres cieszyć się naszym sprzętem, warto wybrać pilarkę o solidnej i wytrzymałej ramie.

Co jeszcze warto wiedzieć o pile taśmowej?

Koła zamachowe są jednym z ważniejszych elementów pilarki, ponieważ to one odpowiadają za właściwą pracę całego urządzenia. Nie każdy wie, że zarówno pozioma jak i pionowa piła taśmowa, najlepiej sprawdzają się, gdy napędzają je żeliwne koła zamachowe. Żeliwo jest ciężkim, mocnym i wytrzymałym materiałem. Duże i solidne koła mają na celu zapewnienie nie tylko odpowiedniej pracy taśmy, która przekłada się na równe i precyzyjne cięcie, ale także bezpieczeństwo osoby obsługującej pilarkę. Zastosowanie żeliwnych kół wiąże się jednak z koniecznością zastosowania mocniejszego silnika, ponieważ taki o niskich parametrach nie byłby w stanie utrzymywać je w ruchu i we właściwym tempie. Dodatkowo koła powinny być wyposażone w gumową nakładkę, której zastosowanie czyni pracę pilarki bardziej efektywną.

Aby piła taśmowa do drewna posłużyła Ci przez wiele sezonów, warto zdecydować się na taką, która pochodzi od zaufanego producenta. Wybór pilarki z zaufanego źródła nie tylko przedłuża żywotność produktu, ale najczęściej podnosi też komfort i precyzję pracy.

Orbitrek-wolnostojacy-silownia-zewnetrzna-Seria-Eco-Trainer.jpg
Długość 1350 mmSzerokość 620 mmWysokość 1585 mm
Narciarz wolnostojący R22A Seria ECO.jpg
Narciarz wolnostojący, urządzenie siłowni zewnętrznej z serii Eco: trening ogólnorozwojowy całego ciała, ćwiczenia wzmacniają mięśnie nóg, ...
Urządzenie siłowni zewnętrznych Biegacz R04 seria Eco Trainier
Długość 1000 mmSzerokość 500 mmWysokość 1390 mm
Urządzenie siłowni zewnętrznych Wahadło + Słup + Steper M06 seria Eco Trainier
Długość 1360 mmSzerokość 740 mmWysokość 1500 mm