Jak wybrać najlepszą pilarkę formatówkę?

Piła formatowa to profesjonale urządzenie dedykowane zakładom stolarskim lub innym, w których konieczna jest obróbka dużych płyt wykonanych z materiału drewnopochodnego. Nazwa pilarka formatówka wiąże się z tym, że przy jej pomocy można nadać nie tylko odpowiedni kształt, ale także i format opracowywanym materiałom. Urządzenie pozwala na pracę z wielkimi gabarytami, która bez niego nie byłaby możliwa. Dzięki pomocy piły formatowej możemy pracować w bardzo obszernym zakresie. Jest odpowiednia do wykorzystania podczas opracowywania:

  • drzwi drewnianych

  • mebli z drewna lub sklejki

  • skrzydeł okiennych

  • tarasów lub altanek ogrodowych

Pilarka formatowa używana w zakładzie stolarskim ułatwia wszystkie czynności związane z precyzyjnym cięciem, a efekt, który możemy dzięki niej osiągnąć, nie byłby bez niej możliwy.

Co warto wiedzieć o pilarce formatówce?

Piła formatowa jest bardzo uniwersalnym narzędziem o wszechstronnym zastosowaniu. Przy pomocy jednego urządzenia możemy wykonywać między innymi:

  • formatowanie

  • cięcia poprzeczne

  • cięcia wzdłużne

  • cięcia ukośne

Piłę formatową wybierają zakłady zajmujące się obróbką drewna nie tylko dlatego, że przy jej pomocy można wykonywać różnego rodzaju cięcia. Jest pożądanym urządzeniem także dlatego, że można wykorzystywać je do pracy z drewnem o różnej twardości. Pilarka tarczowa formatowa bez problemu poradzi sobie zarówno z sosną czy dębem, ale także ze sklejką jak i płytami wiórowymi.

Czym należy się kierować podczas wyboru piły formatowej?

Podczas wyboru odpowiadającego nam modelu piły formatowej warto zwrócić uwagę na parę ważnych aspektów. Będą one decydować o tym czy piła sprosta wymaganiom Twoim oraz Twojego zakładu. Jednym z nich jest stół, w który wyposażona jest pilarka tarczowa formatowa. Powinien być on wykonany z najwyższej jakości materiałów, aby nie uległ uszkodzeniu podczas pracy z dużymi, a czasem nawet i ciężkimi materiałami. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór blatu, który ma możliwość rozszerzania i przedłużania. Pozwoli to nie tylko na pracę na większych gabarytach, ale także na wygodne przechowywanie po skończonej pracy. Niezwykle istotna jest także moc silnika. Jak w przypadku innych sprzętów, tutaj także sprawdza się reguła, że im mocniejszy silnik, tym większe możliwości pracy. Jeśli Twoja praca w dużej mierze opiera się na cięciu twardego drewna, warto zdecydować się na silnik o dużej mocy. Unikniesz wtedy postrzępienia, które będzie trzeba dodatkowo opracowywać. Piła formatowa nie jest tanim urządzeniem, dlatego wybierając model dla swojego zakładu, kieruj się także tym, czy pochodzi ona od rekomendowanego producenta. Polecane firmy, które od długiego czasu zajmują się produkcją pilarek formatówek wiedzą, jakie parametry najbardziej sprostają wymaganiom klientów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając piłę formatową?

W ostatnim czasie popularność zyskuje piła formatowa z podcinakiem. Producenci, odpowiadając na potrzeby swoich klientów, zdecydowali się na stworzenie modeli, w których znajduje się dodatkowa piła nazywana często podcinakiem. Umiejscowiony jest on przed główną powierzchnią tnącą, a jego ruchy są przeciwne do obrotów głównej tarczy. Zadaniem podcinaka jest wstępne nacięcie opracowywanego elementu, aby następnie główna tarcza mogła wyjątkowo precyzyjnie przeciąć wybrany element. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć postrzępionych powierzchni i drzazg, a efekt końcowy jest jeszcze lepszy niż podczas użycia piły bez podcinaka. Jeśli zatem zależy Ci na szybkiej i sprawnej pracy, bez konieczności dokonywania czasochłonnych poprawek, lepiej sprawdzi się u Ciebie piła formatowa z podcinakiem.