Jak wybrać dobrą pilarkę ukośnicę?

Pilarka ukośnica znana też pod nazwami pilarka ukosowa lub kapówka to narzędzie pozwalające na wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć. Najczęściej używana jest przez zakłady stolarskie lub remontowo-budowlane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby używały jej także osoby prywatne, wśród których znajdują się majsterkowicze z zamiłowania i tak zwane złote rączki. Piła elektryczna ukosowa umożliwia cięcie drewna, materiałów drewnopochodnych, aluminium lub innego rodzaju tworzyw sztucznych. Nie jest to elektronarzędzie o bardzo dużych wymiarach, przez co można je wygodnie przechowywać i transportować do miejsca swojej pracy. Pilarka ukośnica dostępna jest w wielu różnych wariantach. Aby jak najlepiej odpowiadała naszym wymaganiom, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jeśli chcesz nabyć kapówkę, jednak nie wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę, przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jaka pilarka ukosowa będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Na czym się skupić podczas wyboru ukośnicy?

Mechanizm działania każdej piły ukosowej jest taki sam. Różnią się jednak jej możliwości. Są one uzależnione od tego, jakie parametry lub funkcje posiada ukośnica. Przed zakupem zwróć uwagę na to:

  • jaki rodzaj silnika został zamontowany w pile

  • jakie ostrza ma tarcza tnąca

  • czy piła umożliwia cięcie dwustronne

  • czy jest to ukośnica z posuwem

Od dawna wiadomo, że moc silnika jest bardzo ważna podczas wyboru każdego rodzaju elektronarzędzia. W przypadku ukośnicy liczy się także jego typ. Piła elektryczna ukosowa może mieć zamontowany silnik szczotkowy lub indukcyjny. Rodzaj silnika nie wpływa bezpośrednio na funkcjonalność piły, ale na jej żywotność. Silniki indukcyjne są bardziej wytrzymałe i pozwalają dłużej cieszyć się posiadanym przez nas sprzętem. Ostrza tarczy ukośnicy dostosowane są do cięcia drewna i tworzyw sztucznych. Możemy się jednak spotkać z dodatkowym wyposażeniem w postaci tarcz specjalistycznych, które umożliwiają precyzyjne docinanie konkretnych surowców lub drewna o konkretnej twardości. Kolejną rzeczą, którą warto rozważyć przed zakupem to, czy piła umożliwia cięcie dwustronne. Na rynku dostępne są modele, które tną jedno lub obustronnie. Wybór drugiego wariantu w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza pracę. Jednostronnie tnąca piła wymusza na nas z kolei konieczność odwracania opracowywanego elementu, jednak obydwa modele nie różnią się od siebie precyzją pracy. Warto zwrócić uwagę także na to czy piła posiada opcję posuwu, jednak nie jest to najistotniejsza cecha, którą powinna posiadać dobra piła ukosowa.

Do czego służy piła ukosowa z przesuwem?

Wielu osobom pracującym w branży stolarskiej lub remontowej znana jest ukośnica z posuwem. Wybór takiej opcji nie wpływa w znacznym stopniu na cenę sprzętu. Dzięki tej opcji piła staje się jeszcze bardziej funkcjonalna, ponieważ można przy jej pomocy pracować na większych elementach. Posuw zapewnia stabilizację deski lub innego materiału, który chcemy przyciąć, przez co praca może zostać wykonana precyzyjnie i z uniknięciem postrzępienia materiału. Jeśli Twoja praca w dużej mierze będzie opierać się na przycinaniu lub nacinaniu dużych elementów, najlepszym rozwiązaniem może okazać się właśnie piła ukosowa z przesuwem. Jeśli jednak zamierzasz wykorzystywać piłę do przycinania małych przedmiotów, posuw nie powinien być dla Ciebie kluczowym elementem decydującym o wyborze konkretnej piły ukosowej.

Kupując piłę ukosową warto przeanalizować własne potrzeby. Osoby prywatne mogą wybrać nieco tańsze modele, które sprostają ich wymaganiom. Firmy zajmujące się stolarstwem czy remontami, które mocniej eksploatują narzędzia, powinny wybrać nieco mocniejsze rozwiązanie.