Jaką pilarkę tarczówkę wybrać?

Piła stołowa tarczówka to urządzenie wykorzystywane zarówno przez profesjonalne zakłady stolarskie jak i przez osoby, które lubią majsterkować. Urządzenie nie jest trudne w użyciu, jednak pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego cięcia. Jeśli należysz do grona osób, które w swoim domu wszystko chcą wykonać samodzielnie, pilarka stolikowa do drewna może w znacznym stopniu ułatwić Ci większość czynności. Na rynku dostępne są modele, które umożliwiają cięcie nie tylko drewna, ale także tworzyw sztucznych. Ten rodzaj sprzętu nie zajmuje dużo przestrzeni, dlatego z łatwością może być transportowany oraz przechowywany w garażu, na strychu lub w innych pomieszczeniach. Piła tarczowa budowlana, która cechuje się dużą mocą, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród pracowników branży budowlanej. Wybór odpowiednich parametrów pozwala na cięcie twardszych materiałów i osiągnięcie precyzyjnego efektu. Przed wyborem piły warto zastanowić się, czy będziemy jej używać tylko  w domu, czy także w zakładzie stolarskim,

Na co zwrócić uwagę wybierając piłę tarczową?

Piła stołowa tarczówka ma bardzo szerokie zastosowanie, przez co cieszy się sporym zainteresowaniem osób pracujących w różnych branżach. Producenci, aby odpowiedzieć na potrzeby konsumentów, produkują różne modele pił tarczowych. Podstawowy podział pilarek dzieli je na:

  • pilarki elektryczne

  • pilarki spalinowe

  • pilarki akumulatorowe

Podstawowym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zatem to jaka piła stołowa tarczówka będzie dla nas najodpowiedniejsza. Każdy model ma swoje plusy i minusy. Pilarka tarczowa elektryczna wiąże się z koniecznością podłączenia jej do źródła elektryczności. Pilarka stolikowa do drewna w wersji spalinowej będzie wydzielać zanieczyszczenia, jednak do jej używania nie jest konieczne źródło prądu. Warto samemu przeanalizować, jakie są nasze warunki pracy oraz związane z nimi wymagania. Podczas wyboru właściwego modelu warto zwrócić uwagę także na jego moc oraz przeznaczenie. Piła tarczowa o mniejszej mocy przeznaczona tylko i wyłącznie do drewna, nie poradzi sobie z cięciem twardych tworzyw sztucznych. Równie ważna podczas wyboru jest ilość zębów tarczy tnącej. Im twardszy materiał zamierzamy ciąć, tym więcej zębów powinna mieć pilarka. Jeśli nasza praca opierać się będzie na opracowywaniu miękkich materiałów, powinniśmy wybrać pilarkę o mniejszej ilości zębów.

Czym jest i do czego służy krajzega?

Istnieje wiele modeli pilarek tarczowych. Jednym z nich jest piła kraizega. Często słyszy się o niej, jednak mało kto wie do czego tak naprawdę służy. Podobnie jak piła tarczowa budowlana również krajzega może być dostosowana do cięcia nie tylko drewna, ale także betonu, elementów ceramicznych czy aluminiowych. Krajzega jest niewielkim urządzeniem, którego zastosowanie jest bardzo wszechstronne. Przy jej pomocy można przeciąć deski gdy planujemy samodzielnie wykonać ławkę czy stół ogrodowy. Może być również wykorzystywana na domowe potrzeby takie jak przycięcie małego elementu blatu czy półki. Model ten jest wyposażony w blat roboczy oraz tarczę tnącą. Jej obsługa nie jest szczególnie wymagająca, jednak podczas wszystkich czynności należy zachować szczególną ostrożność. Jest dedykowana zarówno profesjonalistom jak i osobom prywatnym, które odbyły odpowiednie przeszkolenie. Osoby, których praca zawodowa będzie opierać się na obsłudze krajzegi powinni zdecydować się na solidniejszy model, aby był w stanie służyć im jak najdłużej.

O czym należy pamiętać, używając piły tarczowej?

Bez względu na to czy piły tarczowej będziemy używać my sami, czy także nasi pracownicy, nie można zapominać o zapewnieniu odpowiednich warunków pracy. Pilarka tarczowa nie jest co prawda bardzo skomplikowanym w użyciu przedmiotem, jednak jak przy każdym innym rodzaju pracy może przytrafić się wypadek. Aby praca z użyciem piły tarczowej była bezpieczna, nie można zapominać o używaniu przedmiotów, które zwiększą nasze bezpieczeństwo takich jak np. okulary ochronne.